Advanced Custom Fields - en to it translation catalogue (543 entries)

en: Advanced Custom Fields
it: Campi Personalizzati Avanzati

en: Field Groups
it: Field Group

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Field Group
it: Aggiungi Nuovo 
    Field Group

en: Edit Field Group
it: Modifica 
    Field Group

en: New Field Group
it: Nuovo 
    Field Group

en: View Field Group
it: Visualizza 
    Field Group

en: Search Field Groups
it: Cerca 
    Field Group

en: No Field Groups found
it: Nessun 
    Field Group
     Trovato

en: No Field Groups found in Trash
it: Nessun 
    Field Group
     trovato nel cestino

en: Fields
it: Campi

en: Field
it: Campo

en: Add New Field
it: Aggiungi Nuovo Campo

en: Edit Field
it: Modifica Campo

en: New Field
it: Nuovo Campo

en: View Field
it: Visualizza Campo

en: Search Fields
it: Ricerca Campi

en: No Fields found
it: Nessun Campo trovato

en: No Fields found in Trash
it: Nessun Campo trovato nel cestino

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Disabilitato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Disabilitato <span class="count">(%s)</span>

en: Custom Fields
it: Campi Personalizzati

en: Field group updated.
it: Field Group
     aggiornato.

en: Field group deleted.
it: Field Group
     cancellato.

en: Field group published.
it: Field Group
     pubblicato.

en: Field group saved.
it: Field Group
     salvato.

en: Field group submitted.
it: Field Group
     inviato.

en: Field group scheduled for.
it: Field Group
     previsto.

en: Field group draft updated.
it: Bozza 
    Field Group
     aggiornata.

en: Move to trash. Are you sure?
it: Sposta nel cestino. Sei sicuro?

en: checked
it: selezionato

en: No toggle fields available
it: Nessun Campo Toggle disponibile

en: Field group title is required
it: Il titolo del Field Group è richiesto

en: copy
it: copia

en: or
it: o

en: Parent fields
it: Campi genitore

en: Sibling fields
it: Campi di pari livello

en: Move Custom Field
it: Sposta Campo Personalizzato

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
it: Questo Campo non può essere spostato fino a quando non saranno state salvate le modifiche

en: Null
it: Nullo

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
it: Le modifiche effettuate verranno cancellate se si esce da questa pagina

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
it: La stringa "field_" non può essere usata come inizio nel nome di un Campo

en: Location
it: Posizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Field Keys
it: Field Key

en: Active
it: Attivo

en: Front Page
it: Pagina Principale

en: Posts Page
it: Pagina Post

en: Top Level Page (no parent)
it: Pagina di primo livello (no Genitori)

en: Parent Page (has children)
it: Pagina Genitore (ha Figli)

en: Child Page (has parent)
it: Pagina Figlio (ha Genitore)

en: Default Template
it: Template Default

en: Logged in
it: Autenticato

en: Viewing front end
it: Visualizzando Frond-end

en: Viewing back end
it: Visualizzando Back-end

en: All
it: Tutti

en: Add / Edit
it: Aggiungi / Modifica

en: Register
it: Registra

en: Move Complete.
it: Spostamento Completato.

en: The %s field can now be found in the %s field group
it: Il Campo %s può essere trovato nel 
    Field Group
     %s

en: Close Window
it: Chiudi Finestra

en: Please select the destination for this field
it: Per favore seleziona la destinazione per questo Campo

en: Move Field
it: Sposta Campo

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Attivo <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Attivo <span class="count">(%s)</span>

en: Field group duplicated. %s
it: Field Group
     duplicato. %s

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
it[0]: %s 
    Field Group
     duplicato.
it[1]: %s 
    Field Group
     duplicati.

en: Field group synchronised. %s
it: Field Group
     sincronizzato. %s

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
it[0]: %s 
    Field Group
     sincronizzato.
it[1]: %s 
    Field Group
     sincronizzati.

en: Sync available
it: Sync disponibile

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: Changelog
it: Novità

en: See what's new in
it: Guarda cosa c'è di nuovo

en: version
it: versione

en: Resources
it: Risorse

en: Getting Started
it: Guida introduttiva

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Field Types
it: Tipi di Field

en: Functions
it: Funzioni

en: Actions
it: Azioni

en: Filters
it: Filtri

en: 'How to' guides
it: Guide del 'come si fa'

en: Tutorials
it: Tutorial

en: Created by
it: Creato da

en: Duplicate this item
it: Duplica questo elemento

en: Duplicate
it: Duplica

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Synchronise field group
it: Sincronizza 
    Field Group

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
it: <b>Errore</b>. Impossibile caricare l'elenco Add-ons

en: Info
it: Informazioni

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: Tools
it: Strumenti

en: No field groups selected
it: Nessun 
    Field Group
     selezionato

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Error uploading file. Please try again
it: Errore caricamento file. Per favore riprova

en: Incorrect file type
it: Tipo file non corretto

en: Import file empty
it: File importato vuoto

en: <b>Success</b>. Import tool added %s field groups: %s
it: <b>Successo</b>. Lo strumento di importazione ha aggiunto %s Field Group: %s

en: <b>Warning</b>. Import tool detected %s field groups already exist and have been ignored: %s
it: <b>Attenzione</b>. Lo strumento di importazione ha trovato %s 
    Field Group
     già esistenti e sono stati ignorati: %s

en: Upgrade ACF
it: Aggiorna ACF

en: Review sites & upgrade
it: Rivedi siti e aggiornamenti

en: Upgrade
it: Aggiornamento

en: Upgrade Database
it: Aggiorna Database

en: Conditional Logic
it: Condizione Logica

en: Yes
it: Si

en: Show this field if
it: Mostra questo Campo se

en: is equal to
it: è uguale a

en: is not equal to
it: non è uguale a

en: and
it: e

en: Add rule group
it: Aggiungi gruppo di regole

en: Edit field
it: Modifica Campo

en: Edit
it: Modifica

en: Duplicate field
it: Duplica Campo

en: Move field to another group
it: Sposta

en: Move
it: Sposta

en: Delete field
it: Cancella Campo

en: Delete
it: Cancella

en: Error
it: Errore

en: Field type does not exist
it: Il tipo di Campo non esiste

en: Field Label
it: Etichetta Campo

en: This is the name which will appear on the EDIT page
it: Questo è il nome che apparirà sulla pagina Modifica

en: Field Name
it: Nome Campo

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
it: Singola parola, nessun spazio. Sottolineatura e trattini consentiti

en: Field Type
it: Tipo di Campo

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
it: Istruzioni per gli autori. Mostrato al momento della presentazione dei dati

en: Required?
it: Richiesto?

en: Wrapper Attributes
it: Attributi Contenitore

en: width
it: larghezza

en: class
it: classe

en: Close Field
it: Chiudi Campo

en: Order
it: Ordinamento

en: Label
it: Etichetta

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
it: Nessun Campo. Clicca il bottone <strong>+ Aggiungi Campo</strong> per creare il primo campo.

en: Drag and drop to reorder
it: Trascina per riordinare

en: + Add Field
it: + Aggiungi Campo

en: Rules
it: Regole

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
it: Creare un insieme di regole per determinare quale schermate in modifica dovranno utilizzare i campi personalizzati avanzati

en: Show this field group if
it: Mostra questo 
    Field Group
     se

en: Post Type
it: Tipo Post

en: Post Status
it: Stato Post

en: Post Format
it: Formato Post

en: Post Category
it: Categoria Post

en: Post Taxonomy
it: Tassonomia Post

en: Page
it: Pagina

en: Page Template
it: Template Pagina

en: Page Type
it: Tipo di Pagina

en: Page Parent
it: Genitore Pagina

en: User
it: Utente

en: Current User
it: Utente corrente

en: Current User Role
it: Ruolo Utente corrente

en: User Form
it: Form Utente

en: User Role
it: Ruolo Utente

en: Forms
it: Moduli

en: Attachment
it: Allegato

en: Taxonomy Term
it: Termine Tassonomia

en: Comment
it: Commento

en: Status
it: Stato

en: Style
it: Stile

en: Standard (WP metabox)
it: Standard (metabox WP)

en: Seamless (no metabox)
it: Senza giunte (senza metabox)

en: Position
it: Posizione

en: High (after title)
it: Alto (dopo il titolo)

en: Normal (after content)
it: Normale (dopo contenuto)

en: Side
it: A lato

en: Label placement
it: Posizionamento etichette

en: Top aligned
it: Allineamento in alto

en: Left Aligned
it: Allineamento a sinistra

en: Instruction placement
it: Posizionamento Istruzione

en: Below labels
it: Sotto etichette

en: Below fields
it: Sotto campi

en: Order No.
it: Numero Ordinamento

en: Field groups with a lower order will appear first
it: Field groups come inizialmente viene visualizzato in un ordine inferiore

en: Shown in field group list
it: Mostrato in lista field group

en: Hide on screen
it: Nascondi nello schermo

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
it: <b>Seleziona</b> gli elementi per <b>nasconderli</b> dalla pagina Modifica.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
it: Se più gruppi di campi appaiono su una schermata di modifica, verranno usate le opzioni del primo Field Group usato (quello con il numero d'ordine più basso)

en: Content Editor
it: Editor Contenuto

en: Excerpt
it: Estratto

en: Discussion
it: Discussione

en: Comments
it: Commenti

en: Revisions
it: Revisioni

en: Author
it: Autore

en: Format
it: Formato

en: Page Attributes
it: Atrributi Pagina

en: Featured Image
it: Immagine di presentazione

en: Categories
it: Categorie

en: Tags
it: Tag

en: Send Trackbacks
it: Invia Trackbacks

en: Download & Install
it: Scarica & Installa

en: Installed
it: Installato

en: Welcome to Advanced Custom Fields
it: Benvenuto in Advanced Custom Fields

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
it: Grazie per l'aggiornamento! ACF %s è più grande e migliore che mai. Speriamo che vi piaccia.

en: A smoother custom field experience
it: Campi Personalizzati come non li avete mai visti

en: Improved Usability
it: Migliorata Usabilità

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
it: Inclusa la famosa biblioteca Select2, che ha migliorato sia l'usabilità, che la velocità di Campi come Post, Link, Tassonomie e Select.

en: Improved Design
it: Miglioramento del Design

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
it: Molti Campi hanno subito un aggiornamento visivo per rendere ACF un aspetto migliore che mai! Notevoli cambiamenti li trovate nei Campi Gallery, Relazioni e oEmbed (nuovo)!

en: Improved Data
it: Miglioramento dei dati

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
it: Ridisegnare l'architettura dei dati ha permesso ai Sotto-Campi di vivere in modo indipendente dai loro Genitori. Ciò consente di trascinare e rilasciare i Campi dentro e fuori i Campi Genitore!

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
it: Ciao, ciao Add-ons. Benvenuto PRO

en: Introducing ACF PRO
it: Introduzione ACF PRO

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
it: Stiamo cambiando in modo eccitante le funzionalità Premium!

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
it: Parallelamente ACF5 è la versione tutta nuova di <a href="%s">ACF5 PRO</a>! Questa versione PRO include tutti e 4 i componenti aggiuntivi premium (Repeater, Gallery, Flexible Content e Pagina Opzioni) e con le licenze personali e di sviluppo disponibili, funzionalità premium è più conveniente che mai!

en: Powerful Features
it: Potenti funzionalità

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
it: ACF PRO contiene caratteristiche impressionanti come i Campi Repeater, Flexible Layout, Gallery e la possibilità di creare Options Page (pagine opzioni di amministrazione) personalizzabili!

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
it: Scopri di più sulle <a href="%s">funzionalità di ACF PRO</a>.

en: Easy Upgrading
it: Aggiornamento facile

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
it: Per rendere più semplice gli aggiornamenti, 
    <a href="%s">accedi al tuo account</a> e richiedi una copia gratuita di ACF PRO!

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
it: Abbiamo inoltre scritto una <a href="%s">guida all'aggiornamento</a> per rispondere alle vostre richieste, ma se ne avete di nuove, contattate il nostro <a href="%s">help desk</a>

en: Under the Hood
it: Sotto il cofano

en: Smarter field settings
it: Impostazioni dei Campi più intelligenti

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
it: ACF ora salva le impostazioni dei Campi come oggetti Post individuali

en: More AJAX
it: Più AJAX

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
it: Altri campi utilizzano la ricerca di AJAX per velocizzare il caricamento della pagina

en: Local JSON
it: JSON locale

en: New auto export to JSON feature improves speed
it: Nuovo esportazione automatica di funzionalità JSON migliora la velocità

en: Better version control
it: Migliore versione di controllo

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
it: Nuova esportazione automatica di funzione JSON consente impostazioni dei campi da versione controllati

en: Swapped XML for JSON
it: XML scambiato per JSON

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
it: Importa / Esporta ora utilizza JSON a favore di XML

en: New Forms
it: Nuovi Forme

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
it: I campi possono essere mappati con i commenti, widget e tutte le forme degli utenti!

en: A new field for embedding content has been added
it: È stato aggiunto un nuovo campo per incorporare contenuti

en: New Gallery
it: Nuova Galleria

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
it: Il campo galleria ha subito un lifting tanto necessario

en: New Settings
it: Nuove Impostazioni

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
it: Sono state aggiunte impostazioni di gruppo sul Campo per l'inserimento dell'etichetta e il posizionamento di istruzioni

en: Better Front End Forms
it: Forme Anteriori migliori

en: acf_form() can now create a new post on submission
it: acf_form() può ora creare un nuovo post di presentazione

en: Better Validation
it: Validazione Migliore

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
it: Validazione del form ora avviene tramite PHP + AJAX in favore del solo JS

en: Relationship Field
it: Campo Relazione

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
it: Nuove Impostazione Campo Relazione per i 'Filtri' (Ricerca, Tipo di Post, Tassonomia)

en: Moving Fields
it: Spostamento Campi

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
it: La nuova funzionalità di Field Group consente di spostare un campo tra i gruppi e genitori

en: Page Link
it: Link Pagina

en: New archives group in page_link field selection
it: Nuovo gruppo archivi in materia di selezione page_link

en: Better Options Pages
it: Migliori Pagine Opzioni

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
it: Nuove funzioni per la Pagina Opzioni consentono la creazione di pagine menu genitore e figlio

en: We think you'll love the changes in %s.
it: Pensiamo che amerete i cambiamenti in %s.

en: Export Field Groups to PHP
it: Esporta 
    Field Group
     di PHP

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
it: Il codice seguente può essere utilizzato per registrare una versione locale del Field Group selezionato(i). Un 
    Field Group
     locale può fornire numerosi vantaggi come ad esempio i tempi di caricamento più veloci, controllo di versione e campi / impostazioni dinamiche. Semplicemente copia e incolla il seguente codice nel file functions.php del vostro tema

en: Select Field Groups
it: Cerca 
    Field Group

en: Export Field Groups
it: Esporta 
    Field Group

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
it: Selezionare i 
    Field Group
     che si desidera esportare e quindi selezionare il metodo di esportazione. Utilizzare il pulsante di download per esportare in un file .json che sarà poi possibile importare in un'altra installazione ACF. Utilizzare il pulsante generare per esportare il codice PHP che è possibile inserire nel vostro tema.

en: Download export file
it: Scarica file di esportazione

en: Generate export code
it: Generare codice di esportazione

en: Import Field Groups
it: Importa 
    Field Group

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
it: Selezionare il file JSON di Advanced Custom Fields che si desidera importare. Quando si fa clic sul pulsante di importazione di seguito, ACF importerà i 
    Field Group
    .

en: Select File
it: Seleziona File

en: Import
it: Importa

en: Advanced Custom Fields Database Upgrade
it: Aggiornamento Database 
    Advanced Custom Fields

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click “Upgrade Database”.
it: I seguenti siti necessitano di un aggiornamento Database. Seleziona quelli da aggiornare e clicca "Aggiorna Database"

en: Site
it: Sito

en: Site requires database upgrade from %s to %s
it: Il sito necessita di un aggiornamento Database da %s a %s

en: Site is up to date
it: Il sito è aggiornato

en: Database Upgrade complete
it: Aggiornamento Database completato

en: Return to network dashboard
it: Ritorna alla Network Dashboard

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it: Si raccomanda vivamente di eseguire il backup del database prima di procedere. Sei sicuro che si desidera eseguire il programma di aggiornamento adesso?

en: Upgrade complete
it: Aggiornamento completato

en: Upgrading data to
it: Aggiornare i dati a

en: Database Upgrade Required
it: Aggiornamento Database richiesto

en: Thank you for updating to %s v%s!
it: Grazie per aver aggiornato a %s v%s!

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
it: Prima di iniziare ad utilizzare queste nuove fantastiche funzionalità, aggiorna il tuo Database alla versione più attuale.

en: Reading upgrade tasks...
it: Lettura attività di aggiornamento ...

en: Upgrading data to version %s
it: Aggiornamento dati alla versione %s

en: See what's new
it: Guarda cosa c'è di nuovo

en: No updates available
it: Nessun aggiornamento disponibile

en: Medium
it: Medio

en: Large
it: Grande

en: Full Size
it: Dimensione piena

en: (no title)
it: (nessun titolo)

en: Image width must be at least %dpx.
it: La larghezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
it: La larghezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
it: L'altezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
it: L'altezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

en: File size must be at least %s.
it: La dimensione massima deve essere di almeno %s.

en: File size must must not exceed %s.
it: La dimensione massima non deve superare i %s.

en: File type must be %s.
it: La tipologia del File deve essere %s.

en: Update
it: Aggiorna

en: Post updated
it: Post aggiornato

en: Basic
it: Base

en: Content
it: Contenuto

en: Choice
it: Scegli

en: Relational
it: Relazionale

en: Expand Details
it: Espandi Dettagli

en: Collapse Details
it: Chiudi Dettagli

en: Validation successful
it: Validazione avvenuta con successo

en: Validation failed
it: Validazione fallita

en: 1 field requires attention
it: 1 Campo necessita di attenzioni

en: %d fields require attention
it: %d Campi necessitano di attenzioni

en: Restricted
it: Limitato

en: %s value is required
it: %s valore è richiesto

en: Toggle All
it: Seleziona tutti

en: Choices
it: Scelte

en: Enter each choice on a new line.
it: Immettere ogni scelta su una nuova linea.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
it: Per un maggiore controllo, è possibile specificare sia un valore ed etichetta in questo modo:

en: red : Red
it: rosso : Rosso

en: Default Value
it: Valore di default

en: Enter each default value on a new line
it: Immettere ogni valore di default su una nuova linea

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
it: Inserisci un Checkbox extra per poter selezionare tutte le opzioni

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Clear
it: Chiaro

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Date Picker
it: Selettore data

en: Done
it: Fatto

en: Today
it: Oggi

en: Show a different month
it: Mostra un altro mese

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: The format displayed when editing a post
it: Il formato visualizzato durante la modifica di un post

en: Return format
it: Formato ritorno

en: The format returned via template functions
it: Il formato restituito tramite funzioni template

en: Week Starts On
it: La settimana inizia il

en: Appears when creating a new post
it: Appare quando si crea un nuovo post

en: Placeholder Text
it: Testo segnaposto

en: Appears within the input
it: Appare nella finestra di input

en: Prepend
it: Anteponi

en: Appears before the input
it: Appare prima dell'input

en: Append
it: Accodare

en: Appears after the input
it: Accodare dopo l'input

en: Edit File
it: Modifica File

en: Update File
it: Aggiorna File

en: uploaded to this post
it: caricare a questo post

en: File Name
it: Nome file

en: File Size
it: Dimensione file

en: No File selected
it: Nessun file selezionato

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Return Value
it: Valore di ritorno

en: Specify the returned value on front end
it: Specificare il valore restituito sul front-end

en: Library
it: Libreria

en: Limit the media library choice
it: Limitare la scelta alla libreria multimediale

en: Uploaded to post
it: Caricato al post

en: Minimum
it: Minimo

en: Restrict which files can be uploaded
it: Limita i tipi di File che possono essere caricati

en: File size
it: Dimensione File

en: Maximum
it: Massimo

en: Allowed file types
it: Tipologie File permesse

en: Comma separated list. Leave blank for all types
it: Lista separata da virgole. Lascia bianco per tutti i tipi

en: Locating
it: Localizzazione

en: Sorry, this browser does not support geolocation
it: Spiacente, questo browser non supporta la geolocalizzazione

en: Clear location
it: Pulisci posizione

en: Find current location
it: Trova posizione corrente

en: Search for address...
it: Cerca per indirizzo...

en: Center
it: Centro

en: Center the initial map
it: Centrare la mappa iniziale

en: Set the initial zoom level
it: Imposta il livello di zoom iniziale

en: Height
it: Altezza

en: Customise the map height
it: Personalizza l'altezza della mappa iniziale

en: Image
it: Immagine

en: Select Image
it: Seleziona Immagine

en: Edit Image
it: Modifica Immagine

en: Update Image
it: Aggiorna Immagine

en: Uploaded to this post
it: Caricato in questo Post

en: All images
it: Tutte le immagini

en: No image selected
it: Nessun immagine selezionata

en: Add Image
it: Aggiungi Immagine

en: Image Array
it: Array Immagine

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Image ID
it: ID Immagine

en: Preview Size
it: Dimensione Anteprima

en: Shown when entering data
it: Mostrato durante l'immissione dei dati

en: Restrict which images can be uploaded
it: Limita i tipi di immagine che possono essere caricati

en: Width
it: Larghezza

en: Message
it: Messaggio

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
it: Si prega di notare che tutto il testo viene prima passato attraverso la funzione wp

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
it: Visualizza HTML come testo

en: Number
it: Numero

en: Minimum Value
it: Valore Minimo

en: Maximum Value
it: Valore Massimo

en: Step Size
it: Step Dimensione

en: Value must be a number
it: Il valore deve essere un numero

en: Value must be equal to or higher than %d
it: Il valore deve essere uguale o superiore a %d

en: Value must be equal to or lower than %d
it: Il valore deve essere uguale o inferiore a %d

en: Enter URL
it: Inserisci URL

en: No embed found for the given URL
it: Nessun embed trovato per l'URL specificato

en: Embed Size
it: Dimensione Embed

en: Archives
it: Archivi

en: Filter by Post Type
it: Filtra per tipo di Post

en: All post types
it: Tutti i tipi di post

en: Filter by Taxonomy
it: Fitra per tassonomia

en: All taxonomies
it: Tutte le Tassonomie

en: Allow Null?
it: Consenti Nullo?

en: Select multiple values?
it: Selezionare più valori?

en: Post Object
it: Oggetto Post

en: Return Format
it: Formato di ritorno

en: Post ID
it: ID Post

en: Radio Button
it: Bottone Radio

en: Other
it: Altro

en: Add 'other' choice to allow for custom values
it: Aggiungi scelta 'altro' per consentire valori personalizzati

en: Save Other
it: Salva Altro

en: Save 'other' values to the field's choices
it: Salvare i valori 'altri' alle scelte di campo

en: Relationship
it: Relazioni

en: Minimum values reached ( {min} values )
it: Valori minimi raggiunti ( valori {min} )

en: Maximum values reached ( {max} values )
it: Valori massimi raggiunti ( valori {max} )

en: Loading
it: Caricamento

en: No matches found
it: Nessun risultato

en: Search...
it: Ricerca ...

en: Select post type
it: Seleziona Post Type

en: Select taxonomy
it: Seleziona Tassonomia

en: Search
it: Ricerca

en: Taxonomy
it: Tassonomie

en: Elements
it: Elementi

en: Selected elements will be displayed in each result
it: Gli elementi selezionati verranno visualizzati in ogni risultato

en: Minimum posts
it: Post minimi

en: Maximum posts
it: Post massimi

en: Select
it: Seleziona

en: Stylised UI
it: UI stilizzata

en: Use AJAX to lazy load choices?
it: Usa AJAX per le scelte di carico lazy?

en: Tab
it: Scheda

en: Warning
it: Attenzione

en: The tab field will display incorrectly when added to a Table style repeater field or flexible content field layout
it: Il campo scheda visualizzerà correttamente quando aggiunto a un campo ripetitore stile di tabella o disposizione flessibile in campo dei contenuti

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping fields together.
it: Usa "Campi Scheda" per organizzare al meglio la vostra schermata di modifica raggruppando i campi insieme.

en: All fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together using this field's label as the tab heading.
it: Tutti i campi che seguono questo "campo scheda" (o finché un altro "campo tab " viene definito) verranno raggruppati utilizzando l'etichetta di questo campo come intestazione scheda.

en: Placement
it: Posizione

en: End-point
it: Punto finale

en: Use this field as an end-point and start a new group of tabs
it: Utilizzare questo campo come un punto finale e iniziare un nuovo gruppo di schede

en: Add new %s
it: Aggiungi %s

en: None
it: Nessuno

en: Select the taxonomy to be displayed
it: Seleziona la Tassonomia da mostrare

en: Appearance
it: Aspetto

en: Select the appearance of this field
it: Seleziona l'aspetto per questo Campo

en: Multiple Values
it: Valori Multipli

en: Multi Select
it: Selezione Multipla

en: Single Value
it: Valore Singolo

en: Radio Buttons
it: Bottoni Radio

en: Create Terms
it: Crea Termini

en: Allow new terms to be created whilst editing
it: Abilita la creazione di nuovi Termini

en: Save Terms
it: Salva Termini

en: Connect selected terms to the post
it: Collega i Termini selezionati al Post

en: Load Terms
it: Carica Termini

en: Load value from posts terms
it: Carica valori dai Termini del Post

en: Term Object
it: Oggetto Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: User unable to add new %s
it: Utente non abilitato ad aggiungere %s

en: %s already exists
it: %s esiste già

en: %s added
it: %s aggiunto

en: Add
it: Aggiungi

en: Text
it: Testo

en: Character Limit
it: Limite Carattere

en: Leave blank for no limit
it: Lasciare vuoto per nessun limite

en: Text Area
it: Area di Testo

en: Rows
it: Righe

en: Sets the textarea height
it: Imposta le righr dell'area di testo

en: New Lines
it: Nuove Linee

en: Controls how new lines are rendered
it: Controlla come le nuove linee sono renderizzate

en: Automatically add paragraphs
it: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Automatically add &lt;br&gt;
it: Aggiungi automaticamente &lt;br&gt;

en: No Formatting
it: Nessuna formattazione

en: True / False
it: Vero / Falso

en: eg. Show extra content
it: es. Mostra contenuti extra

en: Value must be a valid URL
it: Il valore deve essere una URL valida

en: Filter by role
it: Filtra per ruolo

en: All user roles
it: Tutti i ruoli utente

en: Wysiwyg Editor
it: Editor Wysiwyg

en: Visual
it: Visuale

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it: Testo

en: Visual & Text
it: Visuale e Testuale

en: Visual Only
it: Solo Visuale

en: Text Only
it: Solo Testuale

en: Show Media Upload Buttons?
it: Mostra Bottoni caricamento Media?

en: Edit field group
it: Modifica Field Group

en: Flexible Content requires at least 1 layout
it: Flexible Content richiede almeno 1 layout

en: Options Page
it: Pagina Opzioni

en: No options pages exist
it: Nessuna Pagina Opzioni esistente

en: Options Updated
it: Opzioni Aggiornate

en: No Custom Field Groups found for this options page
it: Nessun Field Group personalizzato trovato in questa Pagina Opzioni

en: Create a Custom Field Group
it: Crea un 
    Field Group
     personalizzato

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
it: <b>Errore</b>.Impossibile connettersi al server di aggiornamento

en: <b>Connection Error</b>. Sorry, please try again
it: <b>Errore di connessione</b>. Spiacenti, per favore riprova

en: Publish
it: Pubblica

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Deactivate License
it: Disattivare Licenza

en: Activate License
it: Attiva Licenza

en: License
it: Licenza

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see
it: Per sbloccare gli aggiornamenti, inserisci il tuo codice di licenza di seguito. Se non si dispone di una chiave di licenza, si prega di consultare

en: details & pricing
it: dettagli & prezzi

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: Update Information
it: Informazioni di aggiornamento

en: Current Version
it: Versione corrente

en: Latest Version
it: Ultima versione

en: Update Available
it: Aggiornamento Disponibile

en: Update Plugin
it: Aggiorna Plugin

en: Please enter your license key above to unlock updates
it: Inserisci il tuo codice di licenza per sbloccare gli aggiornamenti

en: Check Again
it: Ricontrollare

en: Upgrade Notice
it: Avviso di Aggiornamento

en: Options
it: Opzioni

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>
it: Per attivare gli aggiornamenti, inserisci il tuo codice di licenza sulla pagina <a href="%s">Aggiornamenti</a>. Se non si dispone di una chiave di licenza, si prega di consultare <a href="%s">dettagli & prezzi</a>

en: Flexible Content
it: Contenuto Flessibile

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: layouts
it: layout

en: remove {layout}?
it: rimuovi {layout}?

en: This field requires at least {min} {identifier}
it: Questo campoQuesto campo richiede almeno {min} {identifier}

en: This field has a limit of {max} {identifier}
it: Questo campo ha un limite di {max} {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
it: Questo campo richiede almeno {min} {label} {identifier}

en: Maximum {label} limit reached ({max} {identifier})
it: Massimo {label} limite raggiunto ({max} {identifier})

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
it: {available} {label} {identifier} disponibile (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
it: {required} {label} {identifier} required (min {min})ichiesto

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
it: Clicca il bottone "%s" qui sotto per iniziare a creare il layout

en: Add layout
it: Aggiungi Layout

en: Remove layout
it: Rimuovi Layout

en: Reorder Layout
it: Riordina Layout

en: Reorder
it: Riordina

en: Delete Layout
it: Cancella Layout

en: Duplicate Layout
it: Duplica Layout

en: Add New Layout
it: Aggiungi Nuovo Layout

en: Display
it: Visualizza

en: Table
it: Tabella

en: Block
it: Blocco

en: Row
it: Riga

en: Button Label
it: Etichetta Bottone

en: Minimum Layouts
it: Layout Minimi

en: Maximum Layouts
it: Layout Massimi

en: Gallery
it: Galleria

en: Add Image to Gallery
it: Aggiungi Immagine alla Galleria

en: Maximum selection reached
it: Selezione massima raggiunta

en: Length
it: Lunghezza

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add to gallery
it: Aggiungi a Galleria

en: Bulk actions
it: Azioni in blocco

en: Sort by date uploaded
it: Ordina per aggiornamento data

en: Sort by date modified
it: Ordina per data modifica

en: Sort by title
it: Ordina per titolo

en: Reverse current order
it: Ordine corrente inversa

en: Close
it: Chiudi

en: Minimum Selection
it: Seleziona Minima

en: Maximum Selection
it: Seleziona Massima

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
it[0]: %s richiede la selezione di almeno %s
it[1]: %s richiede le selezioni di almeno %s

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Minimum rows reached ({min} rows)
it: Righe minime raggiunte ({min} righe)

en: Maximum rows reached ({max} rows)
it: Righe massime raggiunte ({min} righe)

en: Drag to reorder
it: Trascinare per riordinare

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Remove row
it: Rimuovi riga

en: Sub Fields
it: Campi Sub

en: Minimum Rows
it: Righe Minime

en: Maximum Rows
it: Righe Massime

note: Description of the plugin/theme
en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields
it: Personalizza WordPress con campi potenti, professionali e intuitivi

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://www.elliotcondon.com/
it: elliot condon
