Admin Columns - en to da_DK translation catalogue (193 entries)

en: %s column is already present and can not be duplicated.
da_DK: %s kolonne er allerede til stede og kan ikke duplikeres.

en: 'Custom Field' column
da_DK: 'Brugerdefineret felt' kolonne

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Add Column
da_DK: Tilføj kolonne

en: Add Filtering
da_DK: Tilføj filtrering

en: Add Import/Export
da_DK: Tilføj import/eksport

en: Add Sorting
da_DK: Tilføj sortering

en: Admin Columns Settings
da_DK: Admin Kolonne Indstillinger

en: Admin Columns is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
da_DK: Admin Columns er mere poleret og behageligt end nogensinde før. Vi håber du kan lide det.

en: After
da_DK: Efter

en: Approved
da_DK: Godkendt

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author IP
da_DK: Forfatter IP

en: Author email
da_DK: Forfatter email

en: Author url
da_DK: Forfatter webadresse

en: Available Sizes
da_DK: Tilgængelige størrelser

en: Basics
da_DK: Grundlæggende

en: Before
da_DK: Før

en: Before More Tag
da_DK: Før mere-mærket

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
da_DK: Tryk på trekanten for at se indstillingsmulighederne. Benyt slideren for at indstille kolonnebredden.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
da_DK: Ved at klikke på trekanten vil du se kolonne valgmuligheder. Her kan du vælge hver etikette for kolonnernes overskrift.

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
da_DK: Ved at trække i kolonnerne kan du ændre rækkefølgen, som de bliver vist i.

en: Camera
da_DK: Kamera

en: Caption
da_DK: Titeltekst

en: Change column width
da_DK: Ændre kolonnebredden

en: Change label
da_DK: Ændre etikette

en: Change order
da_DK: Ændre rækkefølge

en: Changelog
da_DK: Ændringslog

en: Changelog for
da_DK: Ændringslog for

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
da_DK: Tjek <strong>Hjælp</strong> sektionen i toppen til højre af skærmen.

en: Checkmark
da_DK: Flueben

en: Checkmark (true/false)
da_DK: Flueben (ja/nej)

en: Choose a column type.
da_DK: Vælg en kolonne type.

en: Color
da_DK: Farve

en: Comment Count
da_DK: Antal kommentarer

en: Comment count
da_DK: Antal kommentare

en: Comment status
da_DK: Kommentar status

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom Field
da_DK: Brugerdefineret felt

en: Customize your Admin Columns settings.
da_DK: Tilpas din Admin Columns indstillinger.

en: Database Changes
da_DK: Database ændringer

en: Date
da_DK: Dato

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: Date GMT
da_DK: Dato GMT

en: Default
da_DK: Standard

en: Default settings succesfully restored.
da_DK: Standard indstillinger gendannet med success.

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Dimensions
da_DK: Mål

en: Display Author As
da_DK: Vis forfatter som

en: Display Name
da_DK: Offentligt navn

en: Do to the sizable refactoring the code, surounding Addons and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full
da_DK: På grund af den betydelige omstrukturering af koden omkring udvidelser og action/filters, vil din hjemmeside måske ikke fungerer korrekt. Det er vigtigt at du læser den fulde

en: Documentation on date and time formatting.
da_DK: Dokumentation for dato- og tidsformattering.

en: Draft
da_DK: Klade

en: Drag and drop to reorder
da_DK: Træk og slip for at ændre rækkefølgen

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit columns
da_DK: Rediger kolonner

en: Error
da_DK: Fejl

en: Example:
da_DK: Eksempel:

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Excerpt length
da_DK: Længden for uddrag

en: Featured Image
da_DK: Udvalgt billede

en: Field Type
da_DK: Felttype

en: File name
da_DK: Filnavn

en: File size
da_DK: Filstørrelse

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: First and Last Name
da_DK: For- og efternavn

en: First name
da_DK: Fornavn

en: For full documentation, bug reports, feature suggestions and other tips <a href='%s'>visit the Admin Columns website</a>
da_DK: For fuld dokumentation, fejlrapporter, forslag til funktioner og andre tips <a href='%s'>besøg Admin Columns hjemmeside</a>

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full path
da_DK: Fuld sti

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Height
da_DK: Højde

en: If you updated the Admin Columns plugin without prior knowledge of such changes, Please roll back to the latest
da_DK: Hvis du har opdateret Admin Columns plugin uden tidligere viden om sådanne ændringer, venligst gå tilbage til den seneste

en: Image
da_DK: Billede

en: Important
da_DK: Vigtigt

en: Important!
da_DK: Vigtigt!

en: In Reply To
da_DK: Som svar på

en: Label
da_DK: Etikette

en: Large
da_DK: Stor

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Last modified
da_DK: Sidst ændret

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Leave empty for WordPress date format, change your <a href="%s">default date format here</a>.
da_DK: Lad være tomt for at benytte WordPress' datoformat, ændre dit <a href="%s">standard datoformat her</a>.

en: Length
da_DK: Længde

en: Make sure you backup your database and then click
da_DK: Vær sikker på at du tager backup af din database og derefter klikker

en: Media Library
da_DK: Mediebibliotek

en: Migrating Column Settings
da_DK: Migration af kolonne indstillinger

en: Migrating from v1 to v2
da_DK: Migration fra v1 til v2

en: Multiple Values
da_DK: Flere værdier

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: No Upgrade Required
da_DK: Ingen opgradering er påkrævet

en: No columns settings available.
da_DK: Ingen kolonneindstillinger tilgængelige.

en: No custom fields available.
da_DK: Ingen brugerdefineret felter tilgængelige.

en: No. of Attachments
da_DK: Antal vedhæftede filer

en: Notes
da_DK: Noter

en: Number of words
da_DK: Antal ord

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: Overview
da_DK: Overblik

en: Owner
da_DK: Ejer

en: Page Order
da_DK: Siderækkefølge

en: Page Template
da_DK: Sideskabelon

en: Parent
da_DK: Forældre

en: Pending
da_DK: Afventende

en: Pending Review
da_DK: Afventer revision

en: Please
da_DK: Venligst

en: Post Count
da_DK: Antal indlæg

en: Post Format
da_DK: Indlæg format

en: Post Title (Post ID's)
da_DK: Indlæg titel (Indlæg ID)

en: Post Titles
da_DK: Indlægstitler

en: Post Type
da_DK: Indlægstype

en: Potential Issues
da_DK: Mulige problemer

en: Preview size
da_DK: Forhåndsvisningsstørrelse

en: Private
da_DK: Privat

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Registered
da_DK: Registreret

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restore Settings
da_DK: Gendan indstillinger

en: Restore default settings
da_DK: Gendan standard indstillinger

en: Return to settings.
da_DK: Gå tilbage til indstillinger.

en: Return to welcome screen.
da_DK: Gå tilbage til velkomstskærmen.

en: Roles
da_DK: Roller

en: Save
da_DK: Gem

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Select which comment status you like to display.
da_DK: Vælg hvilken kommentarstatus du vil vise.

en: Select your custom field.
da_DK: Vælg dit brugerdefineret felt.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Slug
da_DK: Kort titel

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
da_DK: Beklager. Noget gik galt i opgraderingsprocessen. Venligst rapporter dette i support forummet.

en: Start using Admin Columns
da_DK: Gå i gang med at bruge Admin Columns

en: Sticky
da_DK: Opslag

en: Store settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
da_DK: Indsendt af <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>

en: Support
da_DK: Hjælp

en: Target
da_DK: Mål

en: Taxonomy
da_DK: Taksonomi

en: Thank you for updating to the latest version!
da_DK: Tak fordi du opdaterede til den seneste version!

en: The custom field colum uses the custom fields from posts and users. There are 10 types which you can set.
da_DK: Den 'brugerdefineret felt' kolonne benytter brugerdefineret felter fra indlæg og brugere. Der er 10 typer som du kan sætte.

en: The database has been changed between versions 1 and 2. But we made sure you can still roll back to version 1x without any issues.
da_DK: Databasen er blevet ændret mellem version 1 og 2. Vi har dog sikret at du stadig kan gå tilbage til version 1x uden nogen problemer.

en: This is the format of the author name.
da_DK: Dette er formattet for forfatterens navn

en: This is the name which will appear as the column header.
da_DK: Dette er navnet, som vil blive vist i kolonne toppen.

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
da_DK: Dette plugin er til at tilføje og fjerne tillægskolonner på administrationsskærme for indlægs(typer), sider, mediebibliotek, kommentarer, links og brugere. Ændre kolonnens etikette og rækkefølge.

en: This text will appear after the custom field value.
da_DK: Denne tekst vil blive vist efter den brugerdefineret værdi.

en: This text will appear before the custom field value.
da_DK: Denne tekst vil blive vist før den brugerdefineret værdi.

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
da_DK: Dette vil slette alle kolonneindstillinger og gendanne standardindstillingerne.

en: This will determine how the date will be displayed.
da_DK: Dette vil bestmme hvordan datoen vil blive vist.

en: This will determine how the value will be displayed.
da_DK: Dette afgør hvordan værdien vil blive vist.

en: Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Update
da_DK: Opdater

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade Complete!
da_DK: Opgradering fuldført!

en: Upgrade Database
da_DK: Opgradér database

en: Url
da_DK: Webadresse

en: User Email
da_DK: Bruger e-mail

en: User ID
da_DK: Bruger ID

en: User Login
da_DK: Brugerlogin

en: Username (User ID's)
da_DK: Brugernavn (Bruger ID'er)

en: Usernames
da_DK: Brugernavne

en: Users
da_DK: Brugere

en: Value: Can be either a string or array. Arrays will be flattened and values are seperated by a ',' comma.
da_DK: Værdi: Kan være enten en tekststreng eller en tabel. Tabeller vil blive fladtrykt og værdier separeret ved et ',' komma.

en: Value: Can be unix time stamp or a date format as described in the <a href='%s'>Codex</a>. You can change the outputted date format at the <a href='%s'>general settings</a> page.
da_DK: Værdi: Kan være unix tidsstempel eller et datoformat som beskrevet i <a href='%s'>Codex</a>. Du kan ændre det viste datoformat på  <a href='%s'>generalle indstillinger</a> siden.

en: Value: Integers only.<br/>If you have the 'sorting addon' this will be used for sorting, so you can sort your posts on numeric (custom field) values.
da_DK: Værdi: Kun tal.<br/>Hvis du har sorteringsudvidelsen vil dette blive brugt til sortering, så du kan sortere dine indlæg på numeriske (brugerdefineret felt) værdier.

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
da_DK: Værdi: Dette vil vise de første 20 ord af indlæggets indhold.

en: Value: can be one or more Post ID's (seperated by ',').
da_DK: Værdi: kan være ét eller flere indlægs ID'er (separeret med ',')

en: Value: can be one or more User ID's (seperated by ',').
da_DK: Værdi: kan være ét eller flere bruger ID'er (separeret med ',')

en: Value: hex value color, such as #808080.
da_DK: Værdi: hex værdi farve, for eksempel #808080.

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
da_DK: Værdi: skal være 1 (en) eller 0 (nul).

en: Value: should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
da_DK: Værdi: skal være en tabel. Dette vil fladtrykke enhver ( multi dimensionel ) tabel.

en: Value: should contain an image URL or Attachment IDs ( seperated by a ',' comma ).
da_DK: Værdi: skal indeholde en billede URL eller vedhæftnings ID'er ( separeret ved et ',' komma ).

en: View
da_DK: Vis

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. \'OK\' to delete, \'Cancel\' to stop
da_DK: Advarsel! Alle gemte admin kolonner data vil blive slettet. Dette kan ikke fortrydes. \'OK\'  for at slette, \'Annuller\ ' for at stoppe

en: Warning! The %s columns data will be deleted. This cannot be undone. \'OK\' to delete, \'Cancel\' to stop
da_DK: Advarsel! %s kolonnernes data vil blive slettet. Dette kan ikke fortrydes. \'OK\' for at slette, \'Annuller\' for at afbryde

en: Welcome to Admin Columns
da_DK: Velkommen til Admin Columns

en: What’s New
da_DK: Hvad er nyt

en: When you have found a bug please <a href="%s">report them to us</a> so we can fix it in the next release.
da_DK: Når du har fundet en fejl, venligst <a href="%s">rapporter dem til os</a> så vi kan rette det inden næste udgivelse.

en: Width
da_DK: Bredde

en: Word count
da_DK: Antal ord

en: You are trying to store the same settings for %s.
da_DK: Du forsøger at gemme samme indstillinger for %s.

en: backup your database
da_DK: tag backup af din database

en: columns
da_DK: kolonner

en: default
da_DK: standard

en: full size
da_DK: fuld størrelse

en: guide to view the full list of changes.
da_DK: guide for at vise den fulde liste med ændringer.

en: height
da_DK: højde

en: of this plugin.
da_DK: af dette plugin.

en: requires a database upgrade
da_DK: en opgradering af databasen er påkrævet

en: settings succesfully restored.
da_DK: indstillinger er gendannet med success.

en: then click
da_DK: derefter klik

en: why?
da_DK: hvorfor?

en: width
da_DK: bredde
