Admin Columns - en to it_IT translation catalogue (256 entries)

en: 'Custom Field' column
it_IT: Colonna 'Campo Personalizzato'

en: ACF Field
it_IT: Campo ACF

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add Column
it_IT: Aggiungi colonna

en: Add Direct Editing
it_IT: Aggiungi modifica diretta

en: Add Filtering
it_IT: Aggiungi filtraggio

en: Add Import/Export
it_IT: Aggiungi Import/Export

en: Add Sorting
it_IT: Aggiungi ordinamento

en: Add-on successfully activated.
it_IT: Add-on attivato con successo.

en: Add-on successfully deactivated.
it_IT: Add-on disattivato con successo.

en: Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi

en: Admin Columns Pro - Developer offers full Advanced Custom Fields integeration, allowing you to easily display and edit ACF fields from within your posts overview.
it_IT: Admin Columns Pro - Sviluppatore offre piena integrazione ai Campi personalizzati avanzati, consente di visualizzare facilmente e modificare i campi ACF all'interno della panoramica messaggi.

en: Admin Columns Settings
it_IT: Impostazioni Admin Columns

en: Admin Columns forums on WordPress.org
it_IT: Forum di Admin Columns su WordPress.org

en: Advanced Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati avanzati

en: After
it_IT: Dopo

en: Agent
it_IT: Agente

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Are you happy with Admin Columns?
it_IT: Sei felice con Admin Columns?

en: As an Admin Columns Pro user, you can also use your AdminColumns.com account to access product support through %s!
it_IT: Come utente Admin Columns Pro, tu puoi anche utilizzare il tuo account di AdminColumns.com per accedere al supporto del prodotto attraverso %s!

en: Attached to post
it_IT: Allegato al post

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Author
it_IT: Autore

en: Author IP
it_IT: IP autore

en: Author email
it_IT: Email autore

en: Author name
it_IT: Nome autore

en: Author url
it_IT: Url autore

en: Auto Draft
it_IT: Auto Bozza

en: Available Sizes
it_IT: Dimensioni Disponibili

en: Basics
it_IT: Nozioni di base

en: Before
it_IT: Prima

en: Buy Pro
it_IT: Acquista Pro

en: By clicking on the triangle you will see the column options. By using the draggable slider you can set the width of the columns in percentages.
it_IT: Cliccando sul triangolo potrai vedere le opzioni della colonna. Utilizzando il cursore trascinabile è possibile impostare la larghezza delle colonne in percentuali.

en: By clicking on the triangle you will see the column options. Here you can change each label of the columns heading.
it_IT: Cliccando sul triangolo potrai vedere le opzioni della colonna. Qui puoi cambiare l'etichetta di ogni intestazione di colonna.

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
it_IT: Trascinando le colonne puoi modificare l'ordine in cui appariranno.

en: Camera
it_IT: Macchina fotografica

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Change column width
it_IT: Cambia la larghezza della colonna

en: Change label
it_IT: Cambia etichetta

en: Change order
it_IT: Cambia ordine

en: Changelog for
it_IT: Changelog per

en: Check out <a href="%s">Admin Columns Pro</a> for more details!
it_IT: Scopri <a href="%s">Admin Columns Pro</a> per maggiori dettagli!

en: Check out our extensive documentation, or you can open a support topic on WordPress.org!
it_IT: Scopri la nostra vasta documentazione, oppure aprire un topic di supporto su WordPress.org!

en: Check the <strong>Help</strong> section in the top-right screen.
it_IT: Controlla la sezione <strong>Aiuto</strong> nella schermata in alto a destra.

en: Checkmark
it_IT: Segno di spunta

en: Checkmark (true/false)
it_IT: Segno di spunta (vero/falso)

en: Choose a column type.
it_IT: Scegli un tipo di colonna.

en: Color
it_IT: Colore

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment Count
it_IT: Conteggio Commento

en: Comment count
it_IT: Conteggio commento

en: Comment status
it_IT: Status del commento

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Credit
it_IT: Credito

en: Custom
it_IT: Personalizzata

en: Custom Field
it_IT: Campo personalizzato

en: Database Changes
it_IT: Modifiche Database

en: Date
it_IT: Data

en: Date Format
it_IT: Formato Data

en: Date GMT
it_IT: Data GTM

en: Date Published
it_IT: Data di pubblicazione

en: Deactivate
it_IT: Disattivare

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default settings succesfully restored.
it_IT: Le impostazioni predefinite sono state ripristinate.

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Dimensions
it_IT: Dimensioni

en: Display Name
it_IT: Nome da visualizzare

en: Display and edit Advanced Custom Fields fields in the posts overview in seconds!
it_IT: Visualizza e modifica i Campi personalizzati avanzati nella panoramica dei messaggi in pochi secondi!

en: Display format
it_IT: Formato di visualizzazione

en: Display name
it_IT: Nome da visualizzare

en: Docs
it_IT: Documenti

en: Documentation on date and time formatting.
it_IT: Documentazione sulla formattazione "data e ora".

en: Download & Install
it_IT: Scarica & Installa

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Drag and drop to reorder
it_IT: Trascina e rilascia per riordinare

en: EXIF data
it_IT: Dati EXIF

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit columns
it_IT: Modifica colonne

en: Enhance the products, orders and coupons overviews with new columns and inline editing.
it_IT: Valorizzare i prodotti, ordini e panoramiche coupons con nuove colonne e modifica in linea.

en: Error
it_IT: Errore

en: Estimated Reading Time
it_IT: Tempo stimato di lettura

en: Estimated reading time in words per minute
it_IT: Tempo di lettura stimato in parole al minuto

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Excerpt length
it_IT: Lunghezza riassunto

en: Featured Image
it_IT: Immagine di presentazione

en: Field Type
it_IT: Tipo di campo

en: File name
it_IT: Nome del file

en: File size
it_IT: Dimensione del file

en: Find out more
it_IT: Per saperne di più

en: First Name
it_IT: Nome

en: First and Last Name
it_IT: Nome e Cognome

en: First name
it_IT: Nome

en: Focal Length
it_IT: Focale

en: Full
it_IT: Dimensione reale

en: Full path
it_IT: Percorso completo

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Get Admin Columns Pro
it_IT: Ottieni Admin Columns Pro

en: Get this add-on
it_IT: Ottieni questo componente aggiuntivo

en: Height
it_IT: Altezza

en: If you have a developer licence please download & install your ACF add-on from the <a href='%s'>add-ons tab</a>.
it_IT: Se hai una licenza di sviluppatore scarica e installa il tuo componente aggiuntivo ACF dal <a href='%s'> componente aggiuntivo tab </a>.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Important
it_IT: Importante

en: Important!
it_IT: Importante!

en: In Reply To
it_IT: In risposta a

en: Installed
it_IT: Installato

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Large
it_IT: Grande

en: Last Modified Author
it_IT: Ultima modifica Autore

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last modified
it_IT: Ultima modifica

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Learn more
it_IT: Leggi altro

en: Leave a review!
it_IT: Lascia un commento!

en: Leave empty for WordPress date format, change your <a href="%s">default date format here</a>.
it_IT: Lasciare vuoto per utilizzare il formato data di WordPress, o modifica <a href="%s">qui il formato data</a>.

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Link to menu
it_IT: Collegamento al menù

en: Link to post
it_IT: Link al post

en: Medium
it_IT: Media

en: Migrating Column Settings
it_IT: Migrazione Impostazioni colonna

en: Migrating from v1 to v2
it_IT: Migrazione da v1 a v2

en: Mime type
it_IT: Tipi di MIME

en: Multiple Values
it_IT: Valori multipli

en: Name
it_IT: Nome

en: Nickname
it_IT: Soprannome

en: No Upgrade Required
it_IT: Nessun aggiornamento richiesto

en: No columns settings available.
it_IT: Nessuna impostazione colonne disponibile.

en: No custom fields available.
it_IT: Nessun campo personalizzato disponibile.

en: No. of Attachments
it_IT: No. di allegati

en: Notes
it_IT: Note

en: Number of words
it_IT: Numero di parole

en: Numeric
it_IT: Numerico

en: Others
it_IT: Altri

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Page Order
it_IT: Ordine Pagina

en: Page Template
it_IT: Modello di pagina

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Part of the file path to display
it_IT: Parte del percorso del file da visualizzare

en: Path
it_IT: Percorso

en: Path scope
it_IT: Percorso del campo

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending Review
it_IT: Visualizzazione in sospeso

en: Permanently hide notice
it_IT: Avvisi permanentemente nascosti

en: Ping status
it_IT: Status del ping

en: Please
it_IT: Per favore

en: Please create a %s item first.
it_IT: Per piacere prima crea un %s elemento.

en: Post Count
it_IT: Conteggio Post

en: Post Format
it_IT: Formato Post

en: Post Title (Post ID's)
it_IT: Titolo del post (ID Post)

en: Post Titles
it_IT: Titoli dei Post

en: Post Type
it_IT: Tipo di Post

en: Potential Issues
it_IT: Potenziali problemi

en: Preview size
it_IT: Dimensione anteprima

en: Private
it_IT: Privato

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Relative to domain
it_IT: Relativo al dominio

en: Relative to main uploads folder
it_IT: Relativo alla cartella caricamenti principale

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore Settings
it_IT: Ripristina Impostazioni

en: Restore default settings
it_IT: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Return to settings.
it_IT: Torna alle impostazioni.

en: Return to welcome screen.
it_IT: Tornare alla schermata di benvenuto.

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: Save
it_IT: Salva

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Select which comment status you like to display.
it_IT: Seleziona lo status del commento che vuoi mostrare.

en: Select your custom field.
it_IT: Seleziona il tuo campo personalizzato.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings for %s updated successfully.
it_IT: Impostazioni per %s aggiornato con successo.

en: Shutter Speed
it_IT: Velocità otturatore

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
it_IT: Scusa. Qualcosa è andato storto durante il processo di aggiornamento. Si prega di segnalare questo sul forum di supporto.

en: Start using Admin Columns
it_IT: Inizia ad utilizzare Admin Columns

en: Store settings
it_IT: Memorizza le impostazioni

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
it_IT: Inviato a <a href="%1$s">%2$s a %3$s</a>

en: Support
it_IT: Supporto

en: Target
it_IT: Destinazione

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Term Name (Term ID's)
it_IT: Nome del termine (ID Termine)

en: Thank you for updating to the latest version!
it_IT: Grazie per l'aggiornamento alla versione più recente!

en: The pro add-on is no longer supported. Please login to your account and download Admin Columns Pro
it_IT: L'add-on pro non è più supportato. Effettua il login sul account e scarica Admin Columns Pro

en: This feature is only available in Admin Columns Pro - Business or Developer.
it_IT: Questa funzione è disponibile solo in Admin Columns Pro - Business o Sviluppatore.

en: This is the format of the author name.
it_IT: Questo è il formato del nome autore.

en: This is the name which will appear as the column header.
it_IT: Questo è il nome che apparirà come intestazione della colonna.

en: This text will appear after the custom field value.
it_IT: Questo testo apparirà dopo il valore campo personalizzato.

en: This text will appear before the custom field value.
it_IT: Questo testo apparirà prima del valore campo personalizzato.

en: This will determine how the date will be displayed.
it_IT: Questo determinerà il modo in cui verrà visualizzata la data.

en: This will determine how the value will be displayed.
it_IT: Questo determinerà come verrà visualizzato il valore.

en: This will make the permalink clickable.
it_IT: Questo renderà il permalink cliccabile

en: This will make the title link to the menu.
it_IT: Questo farà il link del titolo al menu.

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Timestamp
it_IT: Marca temporale

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title without actions
it_IT: Titolo senza azioni

en: Total
it_IT: Totale

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Type
it_IT: TIpo

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Upgrade Complete!
it_IT: Aggiornamento completato!

en: Upgrade Database
it_IT: Aggiornamento Database

en: Use icons instead of text for displaying the actions.
it_IT: Utilizza le icone al posto del testo per visualizzare le azioni.

en: Use icons?
it_IT: Utilizzare le icone?

en: Used by Menu
it_IT: Usato dal Menu

en: User
it_IT: Utente

en: User Email
it_IT: Email utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User Login
it_IT: Login utente

en: Username (User ID's)
it_IT: Nome utente (ID User)

en: Usernames
it_IT: Nomi utente

en: Users
it_IT: Utenti

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
it_IT: Valore: Mostrerà le prime 20 parole del contenuto dell'Articolo.

en: Value: can be one or more Post ID's (seperated by ',').
it_IT: Valore: può essere uno o più ID Post (separati da ',').

en: Value: can be one or more User ID's (seperated by ',').
it_IT: Valore: può essere uno o più ID Utente (separati da ',').

en: Value: hex value color, such as #808080.
it_IT: Valore: valore del colore esadecimale, ad esempio #808080.

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
it_IT: Valore: dovrebbe essere un 1 (uno) o 0 (zero).

en: View
it_IT: Visualizza

en: We don't mean to bug you, but you've been using %s for some time now, and we were wondering if you're happy with the plugin. If so, could you please leave a review at wordpress.org? If you're not happy with %s, please %s.
it_IT: Noi non intendiamo disturbarti, ma stai utilizzando %s da qualche tempo, e ci chiedevamo se sei soddisfatto del plugin. Se è così, potrebbe per favore lasciare una recensione presso wordpress.org? Se non sei soddisfatto con %s, per favore %s.

en: We're sorry to hear that; maybe we can help! If you're having problems properly setting up %s or if you would like help with some more advanced features, please visit our %s.
it_IT: Siamo spiacenti di sentire questo; forse possiamo aiutare! Se stai avendo problemi di impostare correttamente %s o se vuoi aiuto con alcune caratteristiche più avanzate, si prega di visitare il nostro %s.

en: Welcome to Admin Columns
it_IT: Benvenuto tu Admin Columns

en: What's wrong? Need help? Let us know!
it_IT: Cosa c'è che non va? Bisogno di aiuto? Facci sapere!

en: What’s New
it_IT: Cosa c'è di nuovo

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Woohoo! We're glad to hear that!
it_IT: Woohoo! Siamo lieti di sentire questo!

en: Word count
it_IT: Conteggio parole

en: Words per minute
it_IT: Parole al minuto

en: Yes
it_IT: Si

en: You are trying to store the same settings for %s.
it_IT: Stai tentando di memorizzare le stesse impostazioni per %s.

en: You can also find help on the %s, and %s.
it_IT: Tu puoi anche trovare aiuto su %s, e %s.

en: backup your database
it_IT: backup del tuo database

en: click here
it_IT: clicca qui

en: columns
it_IT: colonne

en: default
it_IT: predefinito

en: documentation page
it_IT: pagina di documentazione

en: find answers to some frequently asked questions
it_IT: trova le risposte ad alcune domande frequenti

en: full size
it_IT: dimensione intera

en: guide to view the full list of changes.
it_IT: Guida per visualizzare l'elenco completo delle modifiche.

en: height
it_IT: altezza

en: minute | minutes
it_IT[0]: minuto
it_IT[1]: minuti

en: of this plugin.
it_IT: di questo plugin.

en: our forums
it_IT: i nostri forum

en: requires a database upgrade
it_IT: richiede un aggiornamento del database

en: second | seconds
it_IT[0]: secondo
it_IT[1]: secondi

en: settings succesfully restored.
it_IT: le impostazioni sono state ripristinate.

en: then click
it_IT: quindi fai clic

en: version 1
it_IT: versione 1

en: why?
it_IT: perché?

en: width
it_IT: larghezza
